Klimatická zmena: Čo môžem urobiť ako: Domácnosť

Domácnosť / Jednotlivec

Ako Domácnosť môžete k zastaveniu zmeny klímy prispieť iba veľmi málo.
Spoločne však môžeme zmeniť všetko.

Ako prvé je treba si uvedomiť, že netreba cítiť hanbu za to, že nie ste dostatočne ekologický. Nie je vašou chybou, že ste sa narodili do systému, ktorý na väčšinu svôjho chodu používa fosílne palivá.

Ak cítite, že treba niečo zmeniť, a je nás takých veľa, treba svoju energiu nasmerovať na hlavných zodpovedných = štát, firmy a priemysel.

Osobná zodpovednosť jednotlivca je dôležitá a rozhodne Vás od nej nechceme odrádzať. Aj malá zmena správnym smerom vie mať obrovské následky, ak ju spraví dostatok ľudí.

Nižšie uvádzame 3 najefektívnejšie spôsoby ako vlastnou voľbou prispieť k zníženiu príčin ľuďmi spôsobnej klimatickej zmeny.

3 najefektívnejšie spôsoby ako bojovať proti klimatickej kríze

Do praxe ich vie zaradiť každý z nás.


 1. Podporujte politické strany a združenia podporujúce opatrenia na ochranu klímy, udržateľného poľnohospodárstva, lesohospodárstva a udržania vody v krajine.
 2. Top znečisťovatelia prispievajúci ku klimatickej kríze sú výrobcovia energie, priemysel a doprava.

  Nik ich nemôže prinútiť k odklonu od využívania fosílných palív viac ako zákonná regulácia. Tú schvaľujú politické štruktúry od Európskej komisie, náš parlament po lokálne samosprávy.

  Nič nemá v konečnom dôsledku väčší vplyv na vyriešenie klimatickej krízy ako Váš volebný lístok.

  Rozhodujúce môže byť aj to, na aké protestné zhromaždenie príjdete a akú petíciu podpíšete.

  Byť súčasťou verejného tlaku na zmenu je to najlepšie čo môžete pre budúcnosť ľudstva na tejto planéte spraviť.

 3. Maximalizujte domácu energetickú efektivitu a používanie obnoviteľných zdrojov.
 4. Zateplenie

  Najlacnejšia energia je energia, ktorú neminiete.

  Naše obydlia majú veľké rezervy v energetickej efektívnosti. Domácnosti minú najviac energie na vykurovanie a následne na ohrev teplej vody.

  Najväčší efekt prinesie minimalizácia strát energie pri vykurovaní = zateplenie.

  Vykurovanie

  Ak staviate nový dom, alebo máte možnosť vymeniť aj samotný zdroj tepla, dobrou alternatívou je moderné tepelné čerpadlo typu vzduch-voda. V zime kúri a v lete ho môžete použiť na chladenie ako klimatizáciu.

  Ak je budova dobre tepelne zaizolovaná a má nízkoteplotný vykurovací systém t.j. podlahové, stenové alebo stropné kúrenie, výbornou alternatívou k tepelnému čerpadlu je podpora vykurovania pomocou slnečných kolektorov.

  Pošlite nám dopyt a radi Vám navrhneme riešenie na mieru.

  Ohrev teplej vody

  Jednoznačne energeticky najefektívnejší a zo 100% bezemisného zdroja, je ohrev teplej vody slnečnými kolektormi.

  Teplú vodu Vám však pomôže ohriať aj tepelné čerpadlo.

  Ako poslednú možnosť odporúčame ohrev vody fotovoltaickými panelmi.
  Z uvedených možnosťí je najmenej energeticky efektívna ale môže slúžiť ako núdzové riešenie ukladania nadbytočne vyrobenej elektrickej energie.

  Pošlite nám dopyt a radi Vám navrhneme riešenie na mieru.

  Fotovoltaika - solárna výroba elektriny

  Fotovoltaické panely na výrobu elektriny pre domácnosti príliš neodporúčame. Pokiaľ netrávite väčšinu času doma alebo nenabíjate cez deň elektromobil. Doba návratnosti je príliš dlhá.

  Fotovoltika sa však výrazne oplatí pre firmy a iné objekty, kde sa väčšina elektriny spotrebuje počas dňa keď Slnko najviac svieti. 100% vyrobenej elektriny tak môžete spotrebovať vtedy keď ju najviac potrebujete.

  Viac informácií na stránke Elektrina bez faktúr - Fotovoltaická elektráreň pre firmy

  Pošlite nám dopyt a radi Vám navrhneme riešenie na mieru.

 5. Obmedzte spotrebu hovädzieho mäsa.
 6. Milovníci steakov a hovädzích hamburgerov v tejto chvíli asi zavrú túto stránku. Ale to asi nevedia akou cenou je táto ich lahôdka vykúpená.

  Celosvetovo, 77% všetkej pôdy vyhradenej na poľnohospodárstvo je použitej na pastvu alebo pestovanie stravy pre dobytok.

  Navyše dobytok, vďaka svôjmu tráveniu je zodpovedný za vyše polovicu emisijí metánu - skleníkového plynu 90x silnejšieho ako CO2.

  Klčovanie lesov za účelom rozširovania pastvy hovädzieho dobytka je navyše spojené s rýchlo klesajúcou výmerov lesov a pralesov po celom svete.

  Z tohto pohľadu je chov iných zvierať ako dobytka omnoho viac šetrnejší k životnému prostrediu. Ak napríklad vymeníte hovädzie mäso za hydinu, odstránite tým viac ako polovicu emisijí pochádzajúcich z potravy.

  Voľba je na vás. Ak sa táto voľba zmení hromadne (a vo svete tento trend silnie) môže to mať výrazný pozitívny efekt.


Záver

Najlepšie na týchto opatreniach je, že žiadne z nich nie je stratová investícia, ale naopak Vám dlhodobo zarobí. Každé ušetrené euro je totiž zarobené euro.

A týka sa to aj politikov, ktorí majú moc efektívne investovať a narábať s našimi spoločnými peniazmi. Rovnako investícia do stravy obsahujúcej menej hovädzieho mäsa Vám prinesie nielen lepší pocit, ale aj lepšie zdravie.

Výsledkom bude lepší a zdravší svet pre nás všetkých.

Viac o tomto posolstve si môžete prečítať v článku od českého miliardára Iva Lukačoviča.

 

Ak sa Vám tento článok páčil, zdieľajte ho na sociálnych sieťach, alebo pošlite linku priateľom emailom. Ďakujeme!